Na čem dělám 22.3.2020

Díl 8 z 8 v seriálu Na čem dělám

Tento týden byl opravdová jízda pro fanšmekry. Čínská chřipka nám zamíchala s plány jako málo co. Naštěstí dělám od počítače, tak mi byl umožněn takřka neomezený homeoffice. Manželka ovšem musí do první linie v lékárně a holky se proto musí zabavit se mnou doma. A to je velká paráda. Přesto jsme zvládli pár zajímavých počinů.

Industra Labs

Na začátku krize s Čínským virem jsme spíš jenom tak přešlapovali. Nebylo moc informací a požadavky byly nejasné. Od začátku jsem odmítl jakékoliv šílenství jako práci na plicní ventilaci. Tohle je vážně mimo naše schopnosti. Naštěstí se koordinace šicí dílny a taky později té chemické desinfekční chytil Kuba a tak se trochu vyjasnilo. Došly gumičky. Šicí dílna začala produkovat spoustu roušek, součástí konstrukce je látkový pásek. Jeho skládání a žehlení je docela zdlouhavé a existuje pomůcka, která tuto produkci dost zjednodušuje.

První model co jsme tisknuli byl podle https://www.prusaprinters.org/prints/25814-bias-tape-maker-5cm-zakladac-sikmeho-prouzku. Po oznámení na FB se nám trochu vymkly požadavky, ve formuláři naskákaly požadavky asi na 2500 kusů. Pár kousků jsem ještě naházel Bohunickým švadlenám z balkonu a začal jsem překreslovat předmět na rychlejší produkci.

Fusion 360 mi zase pomohl, povedlo se mi překreslit předmět na tisk pomocí vase modu. Tedy jediný perimetr volitelný počet vrstev základny. Nakresli jsem to tak aby se vrstvy nahoře zase spojily a tím vznikl obstojně pevný předmět z minimálního množství materiálu. Jako bonus jsem přidal skulinu na snadnější zavádění látky pomocí špendlíku. Čas tisku jsem stáhl z 1.5 hodiny na 18 minut. Zbývala poslední drobnost, jak to ve vase modu zařídit aby obsluha nemusela co 18 minut sundávat předmět a čistit podložku. Řešením bylo pospojit si ručně 9 vygenerovaných Gcodů do jednoho souboru. Každý gcode byl generovaný do jiného místa na podložce, tak aby nedocházelo ke kolizi hlavy s již vytisknutými díly.

STL i připravený Gcode najdete na https://www.prusaprinters.org/prints/26210-zakladac-sikmeho-prouzku-type-maker-oblique-bias. Vytištěné zakladače už nepočítám, stovku jsem už možná dal.

Dnes vykrystalizovala konkrétnější Brněnská poptávka po ochranných štítech, které připravili v Prusa research https://blog.prusaprinters.org/from-design-to-mass-3d-printing-of-medical-shields-in-three-days/. Náš laser bude snad brzo sloužit zrovna k přípravě těchto pomůcek pro Brněnská zdravotnická zařízení. Ještě řešíme naskladnění správného materiálu, ale to se nám snad brzy podaří. Spolupracujeme s brněnským hackerspacem Base48 a jestli budeme schopní sehnat dost materiálu, tak máme připravenou spolupráci pro spoustu 3D tiskařů, tak abychom tu poptávku vykryli a pomohli těm nejohroženějším v první linii.

Nic dalšího se nestalo, ven chodíme jenom v nejnutnějších případech a řádně vystrojeni a vyzbrojeni. Nakupujeme pro sousedy, šijeme roušky, děláme pomůcky pro dílny co zachraňují prdel vládního diletantství. Nekecáme a makáme, aby doktoři nečelili Čínskému viru jen v roušce. Roušce, která je tak mizerná, že bychom ji nenechali viset ani v dílně u šmirglů. Já myslím, že na jeden týden toho bylo dost. Už se těším co přinese ten další.

Výzva

Vy co bydlíte v Brně a máte 3D tiskárnu a jste ochotní darovat tiskový čas na potřebnou věc. Pingněte mi prosím nějaký kontakt, třeba tady do komentáře, napíšu vám asi brzo. Myslím, že nám brzo bude chybět hodně tiskové kapacity.

Další díly seriálu<< Na čem dělám 16.3.2020

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.