Na čem dělám 8.3.2020

Díl 6 z 8 v seriálu Na čem dělám

No tak vám asi neuniklo, že mi pár týdnů uteklo. No nějak mi upadla psací múza a vlastně asi i dost ostatních věcí. Prý není důležité kolikrát upadnete, ale kolikrát zase vstanete. Pojďme tedy na to, co jsem za tu dobu udělal.

Industra LABS

Podařilo se mi dorazit domluvu giveaway od Watterott.com. Stěhovali sklad a měnili ERP systém a tak se rozhodli zrušené produkty a vratky rozdat po makerspacech. Přihlásil sem LABS a tak se nám podařilo jeden z balíků po nějakých komplikacích s dopravou získat. Lab je teď bohatší o bednu součástek, spoustu krabiček na RaspberryPi, nějaká nepájivé pole, moduly, nějaké knížky, Arduino mega, pytel pinů, nějaké motorky, dost ledek a odporů. No zatím jsme se tím prohrabali jak slepice, snad to nějak zatřídíme do organizérů a myslím, že toho hodně využijeme na projektíky a workshopy.

Konečně jsem dodělal přírubu na čtyřčelisťové sklíčidlo k soustruhu. Byl to boj, který stál nějaké karbidové plátky a tunu nervů. Třeba zkuste si zjistit, kde sehnat štěfty nebo jak se to vlastně správně jmenuje (šroub závrtný). Díky bohu za Skořepku v Brně, je to úžasný obchod i přes všechny jeho neduhy.

Pošta dovezla HSS nože z Bazoše. Tak jsem na ně hned zbuchnul krabičku na tiskárně, aby se nám nerozutekly po Labu. Zvažuji přípravu workshopu s tématem jako “Autodesk Fusion360 od instalace až po první krabičku”. Kdyby jste na to měli nějaký názor, tak to prosím pište do komentářů.

Dostal jsem zadání stvořit nějak zajímavější workshop pro lab, abychom měli něco na Muzejní noc a podobně. Přáním bylo použití vodivého inkoustu. Po nějakém průzkumu trhu jsem zkusil namíchat vlastní recepturu z dostupných materiálů a dopadlo to docela dobře. Materiál máme, teď musím dotvořit téma.

Aby nebylo všechno pozlacené, tak v Labu teď docela bojujeme s větrnými mlýny. Tlačíme v pár lidech tohoto koně vpřed a občas dumám, jestli není náhodou už chvíli mrtvý. Snad brzo vysvitne slunce, oteplí se, prodlouží se den a stoupne nálada i návštěvnost.

Pračka Bosch error E15

Proč by se pračka nemohla posrat zrovna jeden čtvrtek večer když jsem pryč. U pračky po záruce by člověk čekal běžná kurvítka, ale error E15 nás zavedl na výrazně dobrodružnější stezku. Našli jsme spoustu vodního kamene všude po pračce a nějaké drobnosti ve výstupním filtru. Vyčištění nijak moc nepomohlo. Stopa vodního kamene vedla až do pračkového odpadního potrubí ve zdi a tam byl error odstraněn jednou dávkou kyseliny. Chudinka nemohla holt vytlačit vodu pryč, protože jí už nezbývalo asi moc průřezu v trubce.

Balíčky, nákupy a shopaholismus

Za ten měsíc jsem měl několik výjimečných nákupních úlovků. První z nich byla tato 3D sonda od firmy Haimer.

Trochu jsem doplnil nástroje pro soustruh i frézku.

A hlavně se mi podařilo sehnat sadu mikrometrů za kutilsky přijatelnou cenu. Když to pošta donesla, tak mi spadla brada, protože to byla uložená sada, kterou evidentně nikdo nikdy nepoužil. Jediné co jsem musel pořešit, byl hnusný a rozpadlý molitan, který byl rozlezlý po celé krabici. Manželka mi poskytla nějaké odřezky látek, výsledkem byla nádherná renovace, jejíž spatření přivodilo Šimonovi něco jako lehkou panickou ataku 😀

Rozloučení s Rebely

Po čase jsem manipuloval s dvěma posledními tiskárnami Rebel2, které mi prošly rukama. Jedna se mi vrátila na servis a torzo druhé jsem bez větší nostalgie poslal do světa v krabici, drporn.info tak jak byla. Tím jsem s touto konstrukcí skoncoval, naučil jsem se Rebelech hodně a doteď jsem vděčný Danu Lencovi, že nám toto dobrodružství umožnil. Komunita okolo Rebelů měla svoje kouzlo.

Servis obnášel přetištění pár poškozených částí, trochu mazání a nějakou kalibraci. Jednu z oprav jsem provedl na Industřím soustruhu, protože jsou místa, kde je plastový výtisk nejslabším článkem řetězu. Už nejsem 3D tiskový maximalista ani purista.

Z legrace jsem si na svém posledním Rebelovi vykroutil vázičku a furt si myslím, že na svoji dobu byly ty tiskárny jedinečné a pořád můžou najít svoje kutily.

Smrt vysavače

Nikdy bych neřekl jak výrazně mě dokáže paralyzovat taková hloupost jako selhání vysavače. Po dvanácti letech a dvou rekonstrukcích bytů nás opustil náš letitý Elektrolux. Drobné nemoci měl už poslední rok, ale poslední ranou byla ukvedlaná přívodní šňůra, která sebou vzala asi i regulátor. Pokus o opravu skončil mnohačetnými prasklinami už křehkých plastů vnějšího obalu a tak nezbylo než vybrat nový. Tady začalo to peklo.

Ideální vysavač neexistuje, u každého modelu je třeba počítat kompromisy, někdy je problém dostupnost, jindy zase značka výrobce. Nakonec zvítězil PHILIPS FC9729/09, bezsáčkový, náhradní filtry dostupné i na aliexpresu, nádoba dobře přístupná k čištění s dostatečným příslušenstvím. Mall jej doručil až neuvěřitelně rychle a první zapnutí ve mě vyvolalo jenom jednu otázku. Proč jsem ho nekoupil už dávno? Konečně máme vysavač bez odporného pisklavého zvuku, při němž prchám z bytu co nejdál dovedu.

Hned jsem musel zapojit tiskárnu do řešení pár drobností, kterými by se dal dokonalý stroj ještě trošičku vylepšit. Vysavač tak dostal háček na stěnu pro skladování.

A jako bonus vhodný pro kotvení držáku, ještě naprosto geniální nástavec pro odsávání pilin při vrtání. S touto kravinkou se hubice zapnutého vysavače udrží sama na stěně v místě díry a vy můžete svobodně vrtat. Parádička za něco přes hodinku tisku.

Akvárko na konec

Moje malá vodní džungle dostala výrazný upgrade v podobě nového osvětlení a vypadá to, že znovu pořádně ožije. Docela dlouho mi ta nádrž moc radosti nepřinášela, ale poslední týden je zase jako za starých časů. Kytky se množí, mechy rostou, všechno bublá. Chvili počkám a časem se vypravím pro novou krevetí osádku, teď je tam jednom jedna poslední. Pomohl mi cennými radami náš Labový hydroponický mág Sergei.

Další díly seriálu<< Na čem dělám 2.2.2020Na čem dělám 16.3.2020 >>

2 thoughts on “Na čem dělám 8.3.2020

 1. blackdot

  Ahoj, sleduji tvuj blog a zaujala me zminka o Rebel II. Mam ji doma take.
  Ktere z dilu se ti prislo dobre vytvorit na soustruhu? Mozna bych se nechal inspirovat a zastavil se za vama do LABu.
  Dik

  Reply
  1. Ondřej Píštěk Post author

   Zatím jsem to musel provést u jediného dílu a to byla podložka pod pružinou pro přítlak filamentu k podávacímu válečku extruderu. Zmíněná verze má přítlak nastavitelný šroubem M3, který tlačí do plastové podložky a o tu se opírá pružina. Šroubek časem proletěl plastem. Kdybych to vytisk s plným infilem z PETG, tak by asi taky nebylo co řešit, ale když ten soustruh mám k dispozici 🙂

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.