Na čem dělám 26.1.2020

Díl 4 z 8 v seriálu Na čem dělám

Domácí automatizace

Dorazil senzor na množství CO2 ve vzduchu a pořád tu ještě leží v igelitu. Místo jeho zapojení jsem se zahrabal v konfiguraci mikrotiku, domácí sítě, VPN, certifikátů, firewallu a podobných položek co mě začaly くろすびでお brzdit. Detaily těchto počinů nebudu raději moc rozvádět, nejsem na tomto poli úplný profík a nerad bych někomu ukázal na moje možná špatně dovřené dveře.

Krom této nevděčné práce jsem stihl oprášil BigClown/Hardwario součástky z předchozích pokusů. To že má firma jiné jméno jsem zachytil už dříve, ale to že se trochu změnil software a hodně způsob propagace, to byla novinka. Asi za vším hledám zbytečně složitosti, ale moc se mi nové pojetí nelíbí. GUI s instalátorem funguje na první dobrou a pro naprosté neználky je to určitě fajn. Projekty v tutoriálech ovšem neopouští předkompilované příklady. Zdrojový kód se stává neviditelnou zbytečností. Snad vědí kam se posouvají a nový přístup povede k velkým prodejům, bylo by mi líto kdyby tento zdařilý HW zmizel ze světa. Snad brzo doklepnu nějaké nody z těch destiček co se mi tu válí.

Drony

Tento koníček jsem zatím moc na weby nevěšel, ale tento týden jsem s tím zabil nějaký čas. Mám několik FPV dronů a tomu nejhoršímu z nich dorazil z číny nový uhlíkový rám. Přeházel jsem vybavení z posledního pokusu o tištěný rám a doufám, že bude konečně létatelný. Zbývá pořešit jeho lehce nestandardní kameru. Plán byl vyrobit něco z hliníku v Industře, ale na to nakonec nezbyl čas ani chuť. Tak snad něco brzo aspoň vytisknu. Pro znalé pár informací navíc, základem jsou střeva z Eachine Lizard95, který byl v základu děsně roztřepaný. Na kameře byl pod plynem děsně rozmazaný obraz. Špatně se na něj upevňovaly baterky a kamera mount byl nejpříšernější věcí co jsem kdy měl v rukách.

Nokia 7.2

Největší porci času sežrala migrace všeho na nový telefon. Jako ajťák mám telefon propojený se vším a všude. Spousta aplikací bohužel ještě pořád nezvládá migraci mezi zařízeními a u některých je to spíš úmysl (2fa). Největší výhodou jsou nové a rychlejší verze aplikací. Nespokojený jsem s extrémně klouzavou zadní stranou telefonu, obal už čeká na vyzvednutí z Alzaboxu. Nezvyk je jiná práce s ovladačem hlasitosti, přepnutí do “don’t disturb” módu není tak přímočaré jako na starém Nexusu. Hledám si cestu k hlasovému ovládání, když této funkci věnovali dedikované HW tlačítko. Mé zkušenosti s touto funkcí jsou zatím rozpačité. Na rozdíl třeba od hlasového ovládání kamery v autě, to žeru a “Take a picture” je moje oblíbené heslo při při řízení.

Ukázková fotka pořízená během jízdy

Industra Labs

No jsou dny kdy se koníček otočí proti vám a tento čtvrtek byl v labu jasnou ukázkou. Moje přítomnost tady byla tak čistě toxická, že jsem některé lidi druhý den obvolával s omluvami. Došlo k dalšímu střetu kultury zabordelené dílny a snahy o dílnu čistou a funkční. Do toho mi následně explodoval upichovací plátek to obličeje a zničil jsem kus materiálu. No děs. Takže milé děti vždy noste ochranné brýle a v Industře je raději ani nesundávejte. Já bez nich k mašinám nikdy nelezu a beru si je i doma na prkotiny s vrtáním plošňáků. Dělal jsem jenom takovou titěrnou prácičku z mosazi.

Soustružené M3 vymezovací podložky na kamarádova drona
Trochu jsem zbabral závity, ale kolega si naštěstí poradil.

Dál asi budu posouvat Labs do policejního státu, jak jeden z členů pojmenoval prvního Labmana na laseru. Jsem technokratický ajťák a lépe to neumím. Přibudou kamery, čidla pohybu, timelapse systémy a čtečky karet. Zatím se bohužel totiž zdá, že před touto investicí, je vše ztrátou času a peněz. Je to v lidech a ten cukr bohužel musíme střežit bičem. Instalace prvního Labmana již nese víc ovoce, než kolik bych si byl ve své naivitě ochoten dřív pomyslet.

Radost mi udělala “nová” odměřovací deska, je to nádherný starší kus značky Škoda. V labu ji zatím nepotkáte pokud nemáte ty správné klíče, protože jinak by druhý den posloužila někomu jako kovadlina.

Škodovka

3D tisk

BBC micro:bit

Tiskárna se moc nezapotila, vytisknul jsem jenom pouzdro holkám na druhého microbita. Použil jsem na to červené PLA od Devil Design a byl jsem docela překvapený jak hezký byl výsledek. Devil Design jsem do nedávna měl jako dodavatele PETG a na jejich PLA jsem slyšel jenom stížnosti. Tohle byla taková malá kravinka, která si vyloženě říkala o použití vzorečků. Jestli natrefím na nějakou dobrou barvu při příští návštěvě Materialpro3d.cz, tak tomu dám ještě šanci. Musím ještě microbitům domyslet nějaká lepší pouzdra na baterky. Použití s USB powerbankou není zrovna ten ideál, který bych si představoval.

Kravinky

Pod stromečkem u nás byla jedna sada na výrobu krystalů a tak s holkama pěstujeme kamence. Tento týden jsem vytáhl modrou skalici ze zásob na poměďování a vyrostli nám nečekaní mackové.

Další díly seriálu<< Na čem dělám 19.1.2019Na čem dělám 2.2.2020 >>

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.