Na čem dělám 19.1.2019

Díl 3 z 8 v seriálu Na čem dělám

Tentokrát je začátek k vzteku. Projekt BigAss zanikl hned v zárodku, asi jsem to zakřikl. Měl jsem rozjednanou koupi fakt velkého CNC stroje a bohužel prodejce ucuknul. Několik bezesných nocí a pár dnů domlouvání transportu a umístění přišlo v niveč. Jedem dál a vracíme se k původnímu plánu jak přijít k nějakému CNC aspoň na dřevo.

Domácí automatizace

Na konci minulého týdne jsem umístil první venkovní sondu na balkon. Měření světla ukázalo nutnost dodělat radiační štít a trochu utlumit měření světla. Přesto, že je ho v zimě méně, tak stačilo na zahlušení senzoru. DHT22(teplota, vlhkost) za týden venku selhalo jenom jednou a bylo potřeba nod restartovat. Zatím z toho nedělám závěry. Vnitřní nod dostal pro srandu měření atmosférického tlaku, jenom proto, že mi ten senzor taky ležel doma. Akvárko po modifikacích spokojeně rozsvěcí i zhasíná. Musím tam dodat nějakou zpětnou vazbu, abych poznal, kdy startuje na první dobrou a kdy to zachrání další pokusy.

Industra Labs

Se Šimonem se nám podařilo doklepnout náš systém LabMan do prvních ostrých testů. Velké změny byly až do konce, ale jede a počítá. Zatím jsme opatrnější, tak lidem úplně neblokujeme spuštění, jenom pro případ, že by to beta test nepřežilo. Krabka má uvnitř Raspberry Pi ZeroW, čtečku čipových karet, OLED display, pípák, kapacitní tlačítko a relé na povolení laseru. Žije to na Python scriptu a serverová část je Šimonovým dílem. Zařízení se pravidelně hlásí a po přihlášení počítá členům čas pálení pro účtování. Po úspěšných testech nás čeká ještě převedení z prototypovacích desek na plošňáky. Dál jsou v plánu podobné klony pro všechny ostatní stroje, dveře a skříně v LABs. Tohle nás zabaví ještě na pár týdnů. Na čtyřčelisťovou kleštinu teď hledáme materiál na přírubu. Kdyby se vám někde válelo železné kolečko o průměru aspoň 125mm tak z 20mm plechu, tak dejte vědět.

Pokračujeme s výběrem CNC stroje, v Číně slaví nový rok a tak se s námi nikdo nechce bavit. narazili jsme na nějaké nedostatky vybrané varianty a tak bychom rádi prošlápli řešení ještě než to přijde. Snad to dobře oslaví a vrátí se do práce v dobrém rozmaru.

3D tisk

Krom radiačního štítu na venkovní nod jsem ještě tisknul kamarádovi díly na Prusa MK3S. Nechal si výtisk namotat na hlavu a při čištění ji zničil. 3D tiskaři ví, že když si zničí při 3D tisku 3D tiskem 3D tisknuté díly na své 3D tiskárně, tak je už nemůžou 3D vytisknout na své 3D tiskárně a musí oslovit jíného 3D tiskaře aby jim je vytisknul (LOL).

Taky jsem ještě jinému kamarádovi pomohl na dálku flashnout Repetier, bylo to složitější než jsem čekal. Když si nesedne verze Arduina a Repetieru, tak je docela problém po telefonu rozchodit avrdude a provést flash. Důvodem byla změna trysky z číny na originál E3D a to přineslo jiný termistor. To je pro nadšeného laika dost komplikace.

Z redakční pošty

Dorazil dvanáctikanálový řadič na ledky TLC5947, který jsem si objednal pod vlivem tohoto velmi chytrého videa o světelných instalacích https://www.youtube.com/watch?v=5SQt1f4PsRU Teď ještě uvidíme, kdy přijde čas ho otestovat a něco cool z něho vyrobit. Takhle vnikají ty moje šuplíkové zásoby. Ani se neptejte kolik jsem tento týden utratil na Aliexpressu. To raději zveřejním, že jsem za ten týden dal 80km na tom vytuněném rotopedu.

Další díly seriálu<< Na čem dělám 12.1.2020Na čem dělám 26.1.2020 >>

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.