Na čem dělám 5.1.2020

Díl 1 z 8 v seriálu Na čem dělám

S novým rokem zkusím zase něco nového a to reportování na čem dělám. Hlavně pro sebe, abych viděl, jestli ty věci vlastně posouvám. Taky trochu, abych udržel pozornost na práci a nutilo mě to eliminovat ztráty času. Takže vítejte u souhrnu toho, do čeho jsem za první lednový týden hrábnul.

Domácí automatizace

Udělal jsem inventuru toho, co zvládnou existující hračky v naší domácnosti. Už jsem překonal fázi, ve které jsem považoval za použitelné centrum RaspberryPi s BigClown defult image. Zjistil jsem, že moje naska umí provozovat kontejnery a tak jsme svoje požadavky vzal za hezký use case na, kterém bych to doma mohl otestovat. Během pár hodin jsem skončil s funkčním řetězem MQTT-NodeRed-InfluxDB-Grafana. Fakt jsem koukal, že se to všechno chytlo prakticky na první šťouch, asi tu technologii miluju.

3D tisk

Při inventuře mě napadlo, že bych mohl napojit do MQTT i tiskárnu. To ale drbnete do jedné kostky a už se vezete. Plugin MQTT nejde nainstalovat, protože rPi jede v throtled modu. Proboha proč. Najdete slabé napájení. Když už děláte napájení, tak předěláte rovnou napájení osvětlení boxu. Když už šaháte do napájení osvětlení, tak ho napojíte na rPi. Nakonec zákonitě skončíte u předělávky elektroniky půlky boxu. Tiskárna se teď domluví s MQTT, světlo si rozsvítím na dálku. Příště jenom zapnout napájení tiskárny na dálku, detekce teplot po boxu a dostat co nejvíc elektroniky ven z boxu, ale to už zase plánuji a nereportuji.

Monitoring prostředí

Předchozí body byly součástí přípravy na monitoring vnitřního prostředí našeho bytu. První vlaštovka je tupě naklikaná ESP-8266 s espeasy, která posílá do automatizace teplotu, vlhkost, dvě velikosti prachových částic a jako bonus světelnou úroveň. To světlo jenom díky tomu, že foto odpor je součástí destičky na které jsem to nabastlil. Celé “fast and ugly”, ale jede to, posílá MQTT, ukládá se do InfluxDB a přijatelně grafuje v Grafaně.

Tak vypadá z pohledu prachových částic smažení topinek na sádle.
Použití sprejové kosmetiky je proti tomu docela čajíček, uvidíme co na to časem bude říkat VOC.
Nebo třeba zjištění, že LED žárovky po zahřátí trochu sníží jas.

Akvárko

Relé na časovači se mi speklo už před pár měsíci. Akvárium se tak přirozeně stalo prvním automatizovaným bodem přes MQTT. Chvíli mi zabralo to umotat v NodeRed, tak aby fungoval automatický časovač i tlačítko na Sonoff krabičce. Bohužel jsem ve svém bordelu už nenašel vodotěsný Dallas teploměr, jinak by akvárko už taky logovalo. On vyplave, až ho budu nejmíň čekat.

Industra LABS

Labs je sdílená dílna v prostorách Brněnské Industry a je to nejen můj největší kutilský projekt. Ve čtvrtek jsem otevřel jako vždy, ale nemohl jsem se moc zdržet. Tak jsem si jenom napálil jednu hru na laseru, předal řízení Šimonovi a zmizel.

Desková hra Palago

Ona stejně po vánocích nebyla návštěvnost nijak závratná. Stihl jsem ještě doplnil zásoby gumy na pálení razítek a ověřit jakou kleštinu máme vlastně na soustruhu, abych mohl objednat čtyř-čelisťovou.

Aktuálně jediná kleština co máme

Těsně nakonec úspěšného týdne mám ještě rozjednanou koupi největší mašiny v historii mého bastlení, ale o tom až někdy příště.

Kravinky na konec

Lego Rypadlo z vánoc bylo rozebráno zpět do “boxu úložného”, složení trvalo skoro den, pečlivá rozborka zhruba dopoledne. Tohle Lego fakt není pro slabochy 😀

Když to tak dávám do kupy tak si říkám, že mi tento pětidenní týden hezky hráblo. Znáte to v lednu jsou fitka narvaná. Tak uvidíme, jak dlouho mi to vydrží.

Další díly seriáluNa čem dělám 12.1.2020 >>

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.