Porucha bezdrátového ovládání iNELS ELKO EP RFSA-66M

Ovládací aktor RFSA-66M slouží k bezdrátovém ovládání světel a jiných drobných spotřebičů.Doma jsem si tyto aktory nechal instalovat, protože klasické spínače v koupelnovém jádru a dveřích do pouzdra nebyly možné. Celkově jsem se systémem hodně spokojený. Jedinou podstatnou vadou na kráse bylo, že mi oba moje velké aktory asi po třech letech od instalace odešly. Dokonce i baterie v ovládacích prvcích, kterých se většina lidí obává, vydržely déle než aktory samotné. U obou zařízení došlo k selhání interního zdroje napětí. Trochu jsem se zapotil při zpětném inženýrství této krabičky, ale nakonec mi mozkové závity sepnuly. Aktor má uvnitř trochu nelogické uspořádání, ale asi to nějaký důvod mělo. Vstupní síťové napětí jde do střední desky, která obsahuje impulsní zdroj s výstupem 3,3V. Napětí 3,3V slouží horní desce s mikroprocesorem a RF, na boční desce je umístěn step-UP měnič, který generuje 12V napětí pro ovládání relátek na spodní desce with knowingmalta.

Originální zdroj

Když selhal první ze dvou aktorů, tak jsem doufal, že zabere výměna evidentně fouknutých kondenzátorů. Výměna kondenzátorů nestačila. Jako řešení se ukázala náhrada celé střední desky. Díky jinému projektu jsem znal zdroje do plošného spoje od Traco Power, pro opravu jsem vybral TMPS 03-103. Není nejlevnější, ale vzhledem k ceně celého aktoru se mi nákup pořád vyplatil. PCB je trochu hnusné, ale na takovou prkotinu se mi nechtělo startovat kicad a tak jsem jej jenom rychle načmáral fixou.

Plošný spoj

Umístění náhrady

U staršího z aktorů jsem musel přikročit i k výměně tlačítek, protože z neznámého důvodu přestaly všechny spínat. Na to jsem přišel až když jsem potřeboval aktor po opravě trochu přeprogramovat. Takže bylo třeba opět vše rozebrat a odletovat.

Pokud by jste mě někdo museli následovat v opravě, tak nezapomeňte ještě na jednu drobnost. Deska zdroje slouží ve slotu současně jako propojení cest na horní a spodní straně, jenom na výstupní straně, na vstupní straně je třeba jenom správně přivést napětí.. Měl jsem k dispozici jenom jednostranou desku a tak jsem cesty nastavil vodiči na správnou stranu a přemostil je tak jak bylo potřeba.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.