Falešné FTDI čipy a problémy okolo

Pokud vám tato kauza unikla tak zkusím nastínit proč by vás mohla nebo nemusel zajímat. Firma FTDI vyrábí několik populárních čipů na komunikaci s USB pomocí jednodušších sériových protokolů. Jeden z jejich čipů je součástí tak oblíbeného a populárního Arduina, konkrétně u mě varianty FT232RL.  Čip to není levný ani drahý, ale 137,- Kč (u Farnell.com) může cenu ultralevných čínských hraček docela ovlivnit. Samozřejmě tedy vznikly levné čínské klony/padělky. Tak jako u spousty jiných čipů se svět nezbořil. Vyskytly se články kde došlo k odhalení padělků, bastlíři se trochu ohnili, že křemík má horší kvalitu a je toho na něm málo,ale svět se točil spokojeně dál news.

Situace se určitě nelíbila lidem z FTDI, kteří přicházeli o vývar. Chytré hlavy dumaly a přišly s dost sporným řešením. Firma FTDI vydala chytrou aktualizaci ovladače do počítače, která dokázala falešné čipy identifikovat a prakticky zničit (nastavením USB ID 0). Pokud jste tedy byli tím chudákem co někde přišel k padělku tak jste rázem měli nefunkční padělek. Nebo jako já 5 nefunkčních padělků Arduino Nano. Věřte mi poznat pouhým okem rozdíl mezi čipy není vůbec jednoduché. Na obrázku je pravý a falešný vedle sebe, lépe je vyfotit neumím.FTDI pravý a falešný

Problém se stal ještě palčivějším po té co FTDI protlačilo tohle svinstvo skrze Windows update. Rozhořela se velká diskuze jestli je to správně nebo špatně. Jestli je to etické chování ze strany FTDI. Co jsem četl tak firma vzala svůj krok zpět a do Windows se dostane verze ovladače, která s padělky pouze nekomunikuje, ale ale aktivně je neničí.

Co s tím pokud jste se stali obětí téhle legrácky? pro mě zatím neotestovaný postup je pomocí aplikace FTprog dostat zpět použitelné ID a použít starší verzi ovladačů, která čipy nevypíná. Tímto samozřejmě překročíte několik licenčních ujednání FTDI o způsobu použití jejich SW. Nebo vysvětlíte staršímu ovladači, aby kamarádil s čipem s USB ID 0, chrochro to je prasárnička. Já si příště rozhodně rozmyslím od koho budu kupovat arduino (vadné i dobré byly z dx.com). Taky zcela určitě budu sledovat diskuzi o tom, čím nahradit čipy firmy FTDI a budu upřednostňovat alternativy. Co kdyby je příště napadlo ovladačem falešný čip zapálit.

Doplnění 31.10.2014: narazil jsem na netu na informaci, že čip CY7C65213-28PVXI je prý ideální náhradou pro falešné FTDI, je pinově kompatibilní a nestojí mnoho. Problém je jeho špatná dostupnost při současné poptávce a taky šílené ceny poštovného. Pokud byste se někdo chystali k objednávce, nebo našli dodavatele bez poštovného za 40€ tak mi dejte určitě vědět.

5 thoughts on “Falešné FTDI čipy a problémy okolo

 1. kelley

  Jo, takže se mi pomalu potvrzuje, co už delší dobu tuším – proč mi levné Arduino Duemilanove z DealXtreme jde v pohodě naprogramovat pod Windows XP, ale ve Windows 7 x64 dostanu při uploadu slavnou hlášku: “avrdude stk500_getsync() not in sync resp=0x00”. Pokud FTDI dalo tuhle “ochranu” jen do ovladačů pro Windows 7 (a možná pro Visty) a XPčka už tak nechali dožít, tak by se to tím vysvětlilo. Někomu ve fóru na arduino.cc prý pomohlo použít starší ovladač FTDI, což by taky odpovídalo.
  P.S. : “Problém je jeho malá nedostupnost” má být správně: “Problém je jeho špatná dostupnost”.
  P.S.S. a pak bych doporučoval přečíst si tohle: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=575 … grrr…

  Reply
  1. Ondřej Píštěk Post author

   Díky za jazykovou korekturu, u rychlejších článků jako je tento to dost flákám a můj jazykový cit je již otupělý. Pokud jste měl problém s arduinem z DX dříve tak bych spíš viděl problém ve špatných ovladaších Win7. Problém totiž nastal až teď kdy FTDI čipy ovladačem vyřadilo z provozu přepisem ID na 0000. Přepis měl pro arduino takřka nezvratné následky pro všechna budoucí použití(pokud nepočítam možnost přeprogramovat si ID zpět). Svoje arduina z DX(i ta falešná) jsem používal na současně na Ubuntu, Windows XP i Windows7 a problémy nemůžu potvrdit.

   Reply
 2. Lukas

  Komentare starsiho data ale stejne napisu.
  Resil jsem jaky prevodnik USB – seriove ( v praci potrebujeme RS485 ). Vlastnime sice jeden original s FTDI ale ma starou revizi a ten si uz nerozumi s novejsimi win ( W8 a vyssi ).
  Takze po nejakem hledani jsem koupil prevodnik s CP2101 . Funguje bezvadne i s W10 64b.

  Reply
 3. Pingback: Arduino klony – Co to je? Koupit či nekoupit? | Arduino.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.