Arduino YÚN: vzhůru do oblak

ArduinoYunFront_2

Zdroj arduino.cc

Do oblak samozřejmě myslím do cloudu. Zatím poslední model arduina je totiž zaměřen hlavně na připojení k internetu a využití nejrůznějších služeb a cloudových řešení. Předchozí modely šlo samozřejmě také připojovat k síti pomocí ethernet shieldu, ale pro využívání internetových služeb chyběl Adruinům výpočetní výkon a také paměť. A tak to doposud vypadalo, že zajímavější konstrukce s využitím internetových služeb zůstanou doménou RaspberryPI, BeagleBone nebo podobných desek se silnějšími procesory. Na arduino zbývaly drobnosti, které neopustí bezpečí lokální síťě. Novým modelem však Arduino překračuje vlastní stín. Arduinu YÚN si bere na pomoc vestavěné rozšíření Atheros AR9331 pojmenovaného Linino. Na tomto rozšíření běží linuxová distribuce založená na OpenWRT. Zde možná někteří z vás možná zpozorněli, ano je to ten samý linux, který lze provozovat na wifi routerech a který se stal součástí sousty zajímavých konstrukcí. Linino kromě připojení k ethernetu poskytuje i WiFi(802.11b/g/n) a jako bonus slot na SD kartu a USB host.

Díky Lininu již nebude problém využívat libovolných internetových služeb, které byly doposud arduinům zapovězeny. Třeba s důvodů nezbytné autentizace, která je pro arduino ve spojení s ethernet shieldem hodně těžkým oříškem. OpenWRT je také schopný vašim konstrukcím nabídnout dodatečné zabezpečení. Nbudete se muset bát vystrčit do internetu třeba ovládání topení v domě. Nápad to rozhodně není nikterak nový, na internetu je spousta starších konstrukcí, která využívá ke komunikaci s okolním světem malý WiFi routr připojený k arduinu sériovou linkou a nebo pomocí ethernetu. Nové ardunino ovšem nabídne sjednocení řešení a tím snadnější sdílený těchto složitějších konstrukcí.

Cena 52EUR není nikterak přemrštěná za to co je k dispozici, uvidíme jak to bude vypadat u českých distributorů. Rád bych brzo nabídnul konstrukci založenou na této desce, ale na cestě z číny je malý routřík TP-LINK TL-WR703N a tak další konstrukce bude pravěpodobně založená na něm. Dvě síťové hračky v jednom měsíci by bylo i na mě dost 🙂

Doplněno: Díky upozornění kamaráda jsem se trochu víc kouknul na napájecí systém. Arduino YÚN již neobsahuje vestavěný regulátor, na což je potřeba myslet a přidat regulátor pokud budete chtít napájet arduino jinak než přes USB. Bonusem je příprava na napájení POE. Pokud nevíte tak POE (Power Over Ethernet) je způsob napájení zařízení přes ethernetový kabel současně s připojením k počítačové síti. Bohužel je Arduino YÚN na POE pouze připraveno a k využívání je nezbytné dokoupit modul. Pro jistotu ještě dodám, že na POE musíte mít vybaven router a nebo jiný síťový prvek, aby se napájení mělo jak do ethernetu vůbec dostat.
Rozhodně se jedná o užitečné rozšíření, díky kterému můžete mít například různé senzory rozmístěné po domě a připojovat je jenom a pouze ethernetovým kabelem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.