Arduino: Kde a jak nakoupit

Dnes to nebude moc o bastlení, ale spíš o tom jak si arduino pořídit. Předem upozorňuji, že popisovat budu jenom obchody které jsem sám vyzkoušel. Když přidáte do komentářů jak nakupujete arduina, shieldy a moduly na bastlení budu jenom rád.

 1. hwkitchen.com
  Nenechte se vyděsit anglickým eshopem a cenami v eurech. Je to český obchod, určitě se s nimi domluvíte, dodání je díky tomu opravdu rychlé, cenami ale nemůžou konkurovat číně.
 2. dealextreme.com
  Tohle je čínský obchod s harampádím všeho druhu. Arduina a zajímavé moduly tu najdete nejsnáze v následující kategorii http://dx.com/c/electrical-tools-499/arduino-scm-supplies-436. Nevýhoda je dlouhá doba dodání a taky omezení bezcelními limity EU. Objednávky doporučuji rozdělit tak aby cena jednotlivého balíku nepřesáhla $20. Vyhnete se tak celnímu řízení, které může znamenat výrazné navýšení ceny. Platit se dá přes PayPal. Nevýhodou je trochu pochybná kvalita. Nevsázejte na to, že se vám tu podaří koupit originál. Můj poslední nákup byl ethernet shield,kterému proti originálu chyběla jedna součástka. Nic co by mělo zásadní vliv na funkci, ale nepotěší to. Další zvláštnost je, že jednu desku tam často najdete v několika drobně odlišných provedeních a různých cenách, asi podle různých dodavatelů.
 3. http://shop.snailinstruments.com/
  Pokud se chystáte vyrábět roboty a pohyblivé konstrukce tak tady najdete velký výběr součástek, nejen pro arduino. E-shop nabízí asi největší výběr zajímavých modulů v čechách. Pokud nespěcháte a jste zvyklí nakupovat v zahraničí tak se vám tento e-shop bude určitě líbit jako inspirace.
 4. gme.cz
  GM je tradiční dodavatel součástek a je dobré znát cestu do jeho nejbližší prodejny. Často je to nejrychlejší cesta jak si arduino pořídit, když už ho konečně přidali do nabídky. Použitelné hlavně pro ty kteří mají GM ve městě a desku skladem.

Krom subjektivních dojmů zkusím udělat srovnávací tabulku dodavatelů.

hwkitchen.com dealextreme.com snailinstruments.com GM
Poštovné  63 0, riziko cla  ??? 0
Rychlost dodání 2-3 dny 2 týdny a víc 2-3 dny v prodejnách hned
Jazyk EN(mail – tel. CZ) EN CZ CZ
Uno  595  299  650  680
Leonardo  538  459  650  650
Duemilanove  262  490
Mega 2560  1162  422 1260  1290
Nejlevnější nano klon  956  262 1764

Ceny v porovnání beru podle aktuálního kurzu ČNB.U českých eshopů jsem nakupoval docela dávno tak si tou rychlostí dodání nejsem moc jistý, ale vždy to bylo v pohodě. V ceně poštovného trošku zvýhodňuji GM, ale já tam prostě nakupuji na místě. Nejlevnějším nano klonem jsem měl na mysli libovolnou desku malého formátu s procesorem a ftdi čipem, krom DX měli ostatní originál Nano a proto to srovnání moc nedopadlo.

Než jsem začal dělat tohle porovnání tak mě nenapadlo jak zdrcujícím způsobem dopadne pro české prodejce. Je potřeba si uvědomit, že DealExtreme.com prodává čínské klony a často nemůžete přesně vědět jak bude vypadat to co vám dorazí. Jak se tedy při nákupu rozhodnout?
Pokud začínáte, tak se vám asi nebude chtít čekat a ani nebudete chtít riskovat problémy s  čínskými klony. Jako začátečník budete mít horší pozici při hledání zda problém způsobila vaše chyba a nebo vlastnost čínského klonu. Kupte si Uno z HWkitchen.com nebo si zajděte do GM ve městě a vezměte ho tam. Uno vám bude na hraní stačit a i když si nějakým totálním nadáním odpravíte procesor tak ho vyměníte v patici(tohle se mi zatím nestalo a ta patice má ještě pár dalších výhod). Pokud by vás neodradila čekací doba tak v případě Uno desky by nákup v DealExtreme nemusel být až takovým riskem, ale klony a malé desky pro začátek nedoporučuji.

Pokud se už trochu vyznáte tak asi nečtete tenhle článek, ale jinak já často nakupuju na DealExtremu. Většinou na to nespěchám a rozdíl ceny je obrovský. Zatím jsem neměl příležitost moc litovat.

+ Ondra

3 thoughts on “Arduino: Kde a jak nakoupit

 1. Milan

  Ahoj, rád bych se zmínil o nově otevřeném obchodu http://www.arduino-shop.cz
  Moc pěkně vybrané periferie za super ceny. Poprosil bych Ondru o přidání do seznamu.
  Ostatní určitě ocení. Děkuji a přeji hodně úspěšných Arduino projektů 🙂

  Reply
  1. Guest

   Ten mi vyjel jako první při zadání obchod arduino. Chtěl jsem použít bluetooth na telefonu, koupil jsem pěkně vypadající modul. Hrůza. 3 dny hledání, co je za problém. Ukázalo se, že problémem je to, že je to klon. Nerozpohyboval jsem to. Zároveň jsem přikoupil 2 arduina pro mini, které fungují po chvíli hledání na netu bezvadně. K tomu kufřík diod, na těch není co zkazit. Takže tam nakupovat, ale velice opatrně. Tady jsem, abych zjistil, kde mohu bezpečně nakupovat. Zkusím odjinud kopit HC-05 (hlavně už ne klon).

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.