Mravenci Faraoni válečný stav

Snad každý to ve starším panelovém domě musel zažít, taková drobná setkání prvního druhu. Sedíte v kuchyni a najednou před vámi na stole nebo častěji na parapetu mrňavý zrzavý mravenec. Takhle to začíná a zatím se domnívám, že to neskončí. Každopádně si můžete přečíst průběh mojí války s faraony.

Dějství první: Stěhujeme se

Slyšel jsem o nich strašné pověsti, ale nikdy jsem je neviděl, “faraoni” zní to až mysticky. Při výběru bytu jsem takovou drobnost nebral v potaz a zatím bych svůj názor neměnil. Je to jenom drobná komplikace, zatím. Po nastěhování do bytu jsem našel zastrčených několik zaprášených domečků na návnadu a ani jednoho mravence. Domečky jsem vyhodil. Později jsem se dozvěděl, že byly součástí velké likvidace mravenců v celém domě, jako takové následné opatření kdyby něco náhodou přežilo.

Dějství druhé: Průzkumníci

Asi klasický začátek, v koupelně s umakartovým jádrem potkávám první průzkumníky na parapetu. Většinou tak maximálně 3 kousky. Tady přece nemají co žrát, situaci ignoruju a průzkumníky zabíjím manuálně jako kratochvíli.
Při konzultaci s kolegy vyslechnu zase nějaké děsivé historky a několik vynikajících rad.
Na faraony platí Biolit, ideálně aplikovaný rozdrcením mravence okrajem plechovky.
Chleba před mravenci na stole nejlépe ochrání magický kruh z Jaru.

Tohle nebudu doufám muset aplikovat, průzkumnická fáze života s faraony trvá pár roků. V průběhu jediný vážnější incident. Po vypnutí topení, proběhne vážnější kolonizace parapetu s kytkama z horního patra přes trubku topení. Studiem mravenců na netu zjistím, že mají extrémně citlivý čich. Čerstvý pepř je jenom lehce rozptýlí a tak aplikuji to nejsilnější co mám, Savem obstříkávám mezeru mezi stropem a trubkou topení. Invaze trvale zastavena.

Dějství třetí: Kolonizace kuchyně

Začalo to tentokrát prudce a ne z koupelny kde bych to čekal. Po kuchyni běhají větší množinky faraonů, zdroj nákazy zatím neznámý. Objednávám Liquid Gel Fortox a vyrábím větší množství provizorních domečků z vršků na PET. Nevím proč jsem vyhodil ty staré, které se mi povalovaly po bytě, dva domečky v kutilských potřebách stojí minimálně 150,- Kč. Vyděrači takhle zneužívat cizí nouze, kus plastu tak za 2 koruny a troška chemické břečky. Vršky PETek připravené na parapetu se díky sladkým zbytků stávají okamžitě oblíbeným místem našich faraonů. Jen si zvykejte, zítra uvidíme zač je toho loket.

Dějství snad poslední: Válka

Přišel mi poštou Fortox, nedočkavě jsem naplnil navnadní domečky a číhal jak mravenci zareagují. Jed je to opravdu kvalitní, mravenec po požití nevypadá zrovna OK a umírá. Bohužel sám, po dobu několika následujících dní jsou nástrahy jako jediná věc v našem bytě mravenci zcela ignorovány. Zkouším finty které zabíraly v dětství a to vylepšení jedu něčím voňavým a lákavým. Opět bez úspěchu.

Po několika dnech rezignuji a vybíhám do Bauhauzu prostudovat krabičky a složení všech dostupných jedů. Volím Maxforce LN od AgroBio Opava, účinná látka imidacloprid 0.5g/kg. Drobné granulky sypu mravencům k dispozici a marně očekávám pozitivní reakci. Situace se změní v můj prospěch teprve po zakápnutí granulek vodou, mravenci v ten moment žerou návnadu jak najatí. Po dvou dnech se projevuje výrazný úbytek faraonů na všech lokalitách. V průběhu dalšího měsíce pouze zakápnu návnadu když náhodou nějakého spatřím. Podle množství usuzuji, že se v hnízdech ještě v jedné vlně vylíhli a potom již potkávám jen průzkumníky z okolních prostor domu.

Doufám, že vám můj článek pomůže pokud jste náhodou ve kterékoliv fázi boje. Tuba Fortoxu je zadamo k dispozici prvnímu kdo si o ni řekne, na větší mravence bude možná dobrá. Na dobré rady, zkušenosti a osvědčené prostředky se těším v komentářích.

Doplněno 5.8.2012
Opravdový konec všech problémů a tedy i průzkumníků z ostatních bytů nastal až po zásahu profesionální deratizační firmy, která po všech bytech v baráku napatlala čirý gel na všechna místa kde by mravenci mohli být. Teď je klid už skutečný. Nakonec tedy doporučuji toto řešení, i když vyžaduje spolupráci celého domu. Tímto samozřejmě taky děkuji lidem co u nás dělají tu strašně nevděčnou práci okolo domovní správy.

+ Ondra

8 thoughts on “Mravenci Faraoni válečný stav

 1. Jakub

  Já zahájil svoji bitvu dnes. Objednal jsem několik balení “Lafarex K”, tak jsem zvědavej jak to dopadne. První setkání bylo opravdu dojemné. Vlezli mi do housky a před zakousnutím jsem ji nijak nekontroloval. Člověk by měl v životě ochutnat všechno, že :D.

  Reply
 2. Ondřej Píštěk Post author

  Doufám, že napíšete jak válka probíhá dál. Zkušenosti s každým jedem na mravence uvítám. Přeji vám hodně štěstí. U nás je zatím pořád klid na všech frontách.

  Reply
 3. ivýsek

  V neobývaném bytě se usadili pravděpodobně v konstrukci kuchyňské skříňky. Protože je to 13. patro a zatím nás nikdo ze správy domu nevyzval ke zpřístupnění bytu pro deratizaci, asi se plíží domem neviditelně a množí své kolonie. Položen Lafarex K a načatá paštika. O dvě hodiny později zlikvidováno 31 kusů na paštice a informována správa domu.
  Jak probíhá válka u starších příspěvků, dozvíme se?

  Reply
  1. dody

   Mohu se zeptat, kde bydlíte? Dnes se u nás ve 13.patře rovněž objevil mravenec FARAO a přemýšlíme jak se jich zbavit

   Reply
   1. Ondřej Píštěk Post author

    Já bydlím ve čtvrtém patře z osmi v Brně Bohunicích. Patro pro mravence nehraje roli a doporučuji domluvit se v rámci domu a provést plošnou likvidaci. Je to jediný jistý postup, Maxforce je možné použít lokálně, ale musíte hlídat další výskyty a neustále pokládat nástrahy. Je to potom nerovný boj.

    Reply
 4. qcc

  Lafarex K nežerou, byl vyvinut již někdy v 90. letech 20. století. FARAO pravděpodobně už ví, co to je a co jim Lafarex K dělá / v minulosti udělal. Nejúčinnější je asi nechat byt v zimě delší dobu vymrznout. Aspoň pár měsíců je pak klid. Kdykoli se mi je podařilo zlikvidovat, za rok až tři přilezli znovu od sousedů. První nálet v roce 1992 – byli všude absolutně všude, nejstrašnější je, když jsou i v oblečení, v peřinách atp. Správa (výbor SVJ) to řešit nebude, každý musí hubit sám, prý FARAO nejsou v celém domě, přitom nejdelší období, kdy zmizeli, nastalo asi před 12 lety, kdy byla provedena deratizace celého domu; byl huben i jiný hmyz. Vzhledem k střídajícím se nájemníkům v okolních bytech nehubí nikdo. Já též po negativních zkušenostech s hubícími prostředky, které neučinkují (FARAO žrali jen granule – jenže už nevím, která firma je vyrobila a u nás v Hornbachu neměli naposledy proti FARAO nic, v Tescu nemají nic. Hubící prostředky k dostání tedy jen přes web.) stříkám ve stavu nouze (hned jakmile je zase objevím), pokud to jde, na povrchy, kde lozí, parfém. Kupodivu to učinkuje a alespoň je to vypudí z jednoho místa na jiné. Jenže je to nehubí a objevit, kde mají hnízdo / hnízda, je nemožné (hnízda jsou někde ve škvírách za nábytkem asi). Jediná možnost je zkoušet jedy, jenže většina hubících prostředků (spray, postřik) je v prostředí bytu (v prostoru, kde člověk jí, pohybuje se a v koupelně) neaplikovatelných. Proto nezbývá než doufat, že zaberou požerové nástrahy = že FARAO zachutnají a přestanou se rozmnožovat. Do skříně s oblečením jsem dala koření hřebíček v papírovém ubrousku. Tam nelze použít žádný jed. Za 22 let už se v tomto bytu objevili asi po šesté nebo po sedmé. Předtím v 80. letech v dětství jsme jich měli v jiném panelákovém bytu milióny – doslova, zbytek rodiny kromě mě to (rohlík s mravenčí bílkovinou atd.) bral jako normal. Tehdy FARAO byli víc na jídlo, teď žerou snad samotné panely nebo stavební lepící hmoty atp., na sladké vůbec nelezou, tenkrát lezli i do medu a hlavně na pečivo, sýr, šunku, skoro na všechno jídlo. A pak se stal zázrak a sami zmizeli. Po těch letech s nimi už nemůžu, už nemám sílu je zase likvidovat, shánět další hubící prostředek, ale zároveň je mi z nich pořád špatně. Přijde mi, že v paneláku, kde zbytek obyvatel FARAO nehubí, je to beznadějné se jich trvale zbavit. Zatím se vždy zase vrátili, teď po 9 měsících. Taky ještě, když je začnu vraždit po jednom, někdy to zabere – řeknou si to navzájem a udělají si cestu jinde, kde je pak ovšem na druhý den zas objevím. Trochu mě povzbudil Váš popis boje s FARAO. Myslím, že pokud u Vás byla provedena deratizace v celém domě, na pár let Vám to pomůže. U nás to vydrželo 5 let, 5 let bez FARAO.

  Reply
 5. Pavel

  Zajímalo by mne, jestli cca po 5 letech podobná situace nastala, nebo zmizeli nadobro. Díky!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.