Cinkání kotouče na kole a jiné radosti s kotoučovkami

Na nové lehokolo jsem chtěl kotoučovky. Měl jsem dřív nějaké potíže s přehříváním ráfku a účinností véčkových brzd při delších sjezdech. Pořídil jsem tedy Formula K24 se standardními kotouči 160 a 180mm. Ze začátku bylo mé nadšení nezměrné, ale časem se při websites vyšších rychlostech začalo ozývat nepříjemné cinkání. Při řešení jsem prohledal fóra na internetu a našel spoustu prima rad jako výměnu plášťů za nějaké z menším vzorkem, frézování uchycení, zmenšení velikosti a podobně. Pláště jsem vybral z nějakého důvodu a nepojedu do lesa na hladkých, s malými kotouči nezabrzdím svoji nemalou hmotnost no prostě nic pro mě. Po servisu cinkání přestalo do prvního pop over here většího zabrždění. Potom opět rozjezd na 25 km/h a cinkání je zpět asi jako Santovy saně. Pravděpodobnou příčinou byla rezonance kotouče na vibrace od pláště.

Konečným řešením cinkání byl nákup bytelných floating kotoučů značky HOPE. Floating neboli plovoucí se kotouče nazývají kvůli zvláštnímu konstrukčnímu řešení. Kotouče mají hliníkový unašeč a na něm teprve nanýtovanou bzdnou plochu. Po nažhavení se tak brzdná plocha může roztáhnout teplem a později smrštit bez deformace. Unašeč také dělá celý kotouč mnohem bytelnější a tak nedochází k jeho rezonancím.

Hope floating

Pro začátek jsem vyměnil jenom velký přední. Účinek mi vyrazil dech a vím, že brzo koupím i nový zadní. Zvoní trochu taky, ale přes přední jsem ho dřív nemohl slyšet.

Pořád ale trvám na tom, že pokud nemáte s véčkovými brzdami opravdu velké problémy tak se kotoučům vyhněte obloukem. Je potřeba docela dost peněz aby k něčemu byly. Na véčka s kvalitními trojsměsovými špalky od BBB nedám dopustit. Jenom moje dvoumetrové rozměrné tělo usazené na lehokole véčky dlouho neubrzdím. Taví se guma, žhaví se ráfky a tak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.