Jak na QR kódy

Od pořízení telefonu HTC Desire jsem naprosto fascinován možnostmi QR kodů. Jsou to takové pokročilejší čárové kódy do kterých je možné uložit nejrůznější data. Do vašeho android telefonu stačí nainstalovat aplikaci "barcode scaner" a můžete informace z kódů snadno scanovat fotoaprátem a používat v telefonu.
 
Nabízí se tak praktická využití jako otištění url v novinách u inzerce nebo QR kód s kontaktními údaji na vizitce. Vizitka byla právě to o co jsem se chtěl pokusit. Jak správný geek jsem chtěl mít na barcamp jmenovku na které bude QR, který umožní komukoliv po nascanování uložit můj kontakt přímo do telefonu.
 
1.QR kód s url tohoto blogu
QR kód s url pistek.eu
2. QR kódem jednoduché vizitky, telefon přímo nabídne uložení do tel seznamu

 
 
Jak na to
Samozřejmě můžete po windovsácku hledat spousty free aplikací a instalovat a blbnout. Nebo jednoduše použít webový generátor. Nevýhoda druhého přístupu tkví v tom, že většina webových generátorů QR vizitek trpí problémy s češtinou. Háčky a čárky jich moc neumí. Toto ovšem není problém www.qrstuff.com kde snadno zadáte obsah a stáhnete obrázek webem vygenerovaný.
Pokud by vám, tak jako mě, nestačily do vizitky položky webem nabízené stačí najít popis vcard en.wikipedia.org/wiki/VCard a napsat si vlastní, který si necháte zakódovat do QR jako text. Tím dosáhnete libovolně komplikované vizitky.
 
A pokud chcete vidět můj výsledný QR tak si mě najděte a nascanujte na brněnském Barcampu.
 

3 thoughts on “Jak na QR kódy

  1. Ondra

    Děkuj za komentář. Takový služeb jako je vaše existuje větší množství, Proklik jsem váš web a nedostal jsem náhled výsledného QR kódů a to považuji za výrazný nedostatek. Kódy z externích generátorů je možné zkontrolovat pro použití na mobilním telefonu a ověřit tak jejich správnou funkčnost. Setkal jsem se s rozdílným chováním telefonů na některé položky VCARD. Tento problém ovšem na vašich stránkách není ověřitelný.
    Volba mezi Ukázkový QR a Vytvoř QR je také dost matoucí. Očekával bych, že po kliknutí na vytvoř se objeví náhled QR ze zadaných dat. Nebo mám snad jako zákazník možnost objednat vizitky s ukázkovým QR a rozdávat zákazníkům link na váš web :-).
    Závěrem bych vám ještě doporučil zkontrolovat si web IE7 vzhled je o dost horší.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.