Lehokolo detailně


Tento článek jsem napsal pro všechny, které zajímá na jakém kole jezdím. Hlavně teda pro ty které zajímá víc než jen to, že je to oranžové a je to lehokolo.

Proč jsem si vybral lehokolo nebudu rozepisovat, berte to jako fakt nebo mě pozvěte na pivo a já vám to znovu a polopatě vysvětlím. Proč jsem si vybral model Max(Hardcore) to už je debata trošku techničtější. Začínal jsem na Azub4 na kterém se teď vozí Marťa. Model Azub4 nebyl zrovna navržen pro moji délku noh a tak jsem na něm dost bojoval s trasou vedení řetězu. Při konzultaci problému na lehosrazu v Suchém mi Azubáci po několika radách dali Maxe ať se projedu a uvidím. No a bylo to jasné, rozdíl v jízdních vlastnostech byl brutální, vedení řetězu vyřešené a tak dále at praga8.com.

Hlavní výhody Max(Hardcore) tak jak je s odstupem času vidím:

Bytelná zadní stavba (na azub4 asi nejnepovedenější součástka)
Dvě stejná kola = jeden rozměr náhradní duše
Možnost osadit standartní 26“ odpruženou vidlicí(velký výběr)
Připraveno na instalaci kotoučových brzd
Větší průjednost terénem(26“ kola jsou lepší než 20“) 

Nevýhody

Větší výška posezu (do výtahu musím sundávat sedačku)
Celkově delší (hůř se do výtahu strká) 

Moje úvahy jestli Max nebo Hardcore byly ukončeny zjištěním, že se liší jenom osazením. Tak sem si vymyslel vlastní cestu. Zbývalo jen vymyslet jak to celé skoulet abych sehnal dost peněz a měl ho co nejdřív. Měl jsem hodně konkrétní představy o tom jaké bych chtěl osazení a chtěl jsem si se sestavením kola co nejvíc pohrát. V Azubu mým nápadům vyšli vstříc a dohodli jsme se, že koupím rámový set s vidlicí a tlumičem. Zbytek jsem mohl zařídím po svém. Následovalo dokoupení dalších součástek většinou přes eBay, Aukro a podobně. Povedlo se mi to nakonec přesně tak jak jsem plánoval.

Výsledná sestava je následující:

Ráfky: Syncros v bílé barvě
Náboje: Syncros a Novatec (oba s tlustou osou rychloupínáku a s průmyslovými ložisky)
Pneu: WTB NanoRaptor 2.0
Brzdy: Formula ORO24 (kotouče 160 a 180)
Kazeta: SRAM
Řazení: SRAM X.7 (dobrý poměr cena výkon)
Kliky: Shimano LX
Vidlice: RockShox Tora s uzamykáním na řidítka (výborné do kopců)
Zadní tlumič: Manitou Radium RL (tady jsem uzamykání ještě nepoužil)
Pedály: Crank Brothers EggBeater SL(mnohem snadnější nakopávání než u Shimana) 

Když byly díly pohromadě tak jsem samozřejmě okamžitě začal skládat. Jediný zádrhel představovaly kotoučové brzdy, ty doteď neumím plnit a odvzdušňovat a tak nezbývalo než najít nějaký servis kde Formuly umí. Nakonec mi to udělali v Bikezone.cz, kteří tehdy sídlili kousek od mého zaměstnání. Jejich technik je opravdu kapacita a můžu jejich služby jenom doporučit. Kolo bylo zdárně sestaveno a v současné chvíli na něm mám odježděnou prakticky druhou sezónu.

Jediná součástka, která zlobí jsou kotouče na brzdách. Při určitých otáčkách se ozývá cinkání a nejsem schopen se ho žádným způsobem zbavit. Byl mi doporučen nákup takzvaných Floating kotoučů s bytelným středovým unašečem, které prý tento problém spolehlivě řeší. Tak uvidím jestli se odhodlám k jejich nákupu. O dalších součástkách budu asi jenom snít za jasných zimních nocí, ale to zná asi každý lehokolista. To máte Rohloff, Son, Orlieb, floating kolouče, R.A.W. a spousta podobných, no koukněte do webu nebo facebooku Azubu a bude se vám o tom zdát taky.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.