Mediální centrum s Zotac IONITX A-E 3.díl: Software

Dnešní článek bude spíš strohý návod. Rozhodně je mi jasné, že vás to nepotěší, ale instalace byla sérií pokusů a omylů. Napíšu ty body, o kterých si myslím, že jsou důležité. Pokud by vám něco podstatného chybělo můžete mi zkusit napsat a možná najdu další podrobnosti. Bohužel instalaci RAID už nemám v hlavě a moc poznámek k tomu nevzniklo, základem je instalace Ubuntu z alternate CD protože jenom to podporuje instalace RAIDu a LVM. Svoji instalaci jsem udělal tak, že mám dva disky v zrcadle a na tom rozjeté LVM, které mi umožňuje variabilně měnit oddíly.

Zvuk
pro optický digitální výstup  nainstalovat  alsa_drive_linuxant_1.0.19.2_all.deb
 V nastaveni zvuku zvolit pro přehravani HDA NVidia ALC662 digital.  Docela dlouho jsem se trápil s tím, že po startu PC byl zvuk ztlumený MUTE a nemohl jsem přijít na to jak tomu zabránit. Nakonec zabralo myslím přidání řádku “set-sink-mute 0 0” do souboru /etc/pulse/default.pa. Tyhle kejkle jsou, ale podstatné pouze pokud máte v úmyslu používat optický výstup.

Přehrávač zvuku

Jako primární přehrávač používám server MPD. Je to kus prima softwaru, kterým lze přehrávání na mediacentru ovládat po síti pomocí tenké aplikace GMPC. Takže mediacentrum s hudební sbírkou mám napojené na domácí audio systém a na noťasech mám nainstalovné ovládání GMPC. To kombinuju ještě se streamováním hudby pomocí Firefly (mt-daapd) pro případ že bych si chtěl pusiti jinou hudbu do sluchátek na notasu(v Rhytmboxu) a nebo ve vedlejším pokoji.

Malé záludnosti v instalaci MPD
sudo vi /etc/mpd.conf  

nastavit adreářs hudbou

music_directory         “/var/lib/mpd/music”

zakomentovat řádek

bind_to_address                 “127.0.0.1”

Digitální telvize
Pro přehrávání telky jsem koupil PCTV NanoStick DVB-T 73e. Základní instalace je rozumně popsaná v Ubuntu wiki. Nakonfiguroval jsem si k tomu přehrávač Caffeine, který poskytuje docela slušné funkce(timeshift, nahrávání ) s rozumným ovládáním. Zatím se mi nepodařilo rozjet dálkové ovládání, které k tomu přidávají a nemám tušení jestli se to někomu pod Ubuntu povedlo. Dálkáč budu řešit asi samostatně přes LIRC, uvidíme ještě tomu dám nějaký ten pokus.

Mediální centrum s Zotac IONITX A-E 1.díl: Vstupní podmínky

Mediální centrum s Zotac IONITX A-E 2.díl: Hardwarová instalace

2 thoughts on “Mediální centrum s Zotac IONITX A-E 3.díl: Software

 1. Libor Zoubek

  Dobry den,

  Pokud mohu neco doporucit, tak je to XBMC (v10). Pro prehravani fimlu/serialu/hudby/obrazku je idealni a ma jednoduche ovladani. Taktez jsem velkym fanouskem MPD a proto vyvyjim do XBMC addon na ovladani MPD. Myslim, ze by se Vam to mohlo libit. Jinak XBMC obsahuje i addon pro mythTV.

  Reply
 2. Ondra

  XBMC jsem tak před rokem měl nainstalované a tehdy jsem nezprovoznil televizi DVB-T. Věnoval jsem tomu teď nějaký čas o víkendu a už v tom funguje asi vše co potřebuji. Pokud by tam šlo nakonfigurovat nějaké hodně dobré dálkové ovládání tak bych to asi byl ochoten používat. Ovládání z klávesnice mi připadlo hodně kostrbaté až nepoužitelné. Zatím tedy na XBMC nelámu hůl a uvidíme, možná napíšu další díl.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.