Mediální centrum s Zotac IONITX A-E 1.díl: Vstupní podmínky

Rozhodnutí postavit sobě počítač na přehrávání filmů ve mě zrálo nějakou dobu. Připojování notebooku k LCD, napojování repráků a ladění hlasitosti dost odrazuje same day od úmyslu jen tak si pustit film. Je to prostě otrava. Jak to ale vymňouknout aby nový přehrávací stroj sloužil k co nejvíce účelům visit. Vstupní požadavky byly následující:

  1. přehrávač filmů
  2. přehrávač mp3
  3. systém ovládatelný centrálním dálkovým ovládáním
  4. RAID diskové pole pro kompletní data domácnosti
  5. minimální spotřeba
  6. zabudovaný systém ve skříni u zesilovače, který bude rozumě vypadat
  7. přenos audia do zesilovače optickou cestou

Mnoho požadavků by se dalo vyřešit nějakým standartním produktem, ale diskové pole žádný nenabízí. Pořizovat políčko samostatně jsem opravdu nechtěl a koupit přehrávač jako uzavřený product se mi taky nechtělo, na to jsem moc náročný zákazník a mám chuť si s tím pohrát. Věřím že většina by se vydala úplně jinou cestou, ale snadné cesty nevedou nikam a i cesta může být cíl. Uvidíme jestli bude mít tento seriál šťastný konec.

Celé počáteční rozhodování se točilo okolo základní desky, co na ní nebude to se potom bude jenom těžko dohánět. Od zažátku bylo jasné, že půjde o desku ve formátu mini ITX s procesorem Atom. MiniITX proto abych to mohl zabudovat do malé krabice a Atom, kvůli spotřebě a tepelnému výkonu. Tyto podmínky výpěr dost zúžily, do druhého kola prošly základní desky Pegatron a Zotac. Oba výrobci nabízejí dostatečný počet SATA konektorů a optický výstup na zvuk. Základní deska PEGATRON IPX7A-ION- MCP7A-ION vítězila cenou, ale potom jsem našel desky Zotac IONITX. Jejich výběr je podstatně větší a kromě lepšího mechanického zpracování (chladič je přišroubovaný a jde na něj dát ventilátor) nabízí model A i napájení notebookovým zdrojem. Zdroj je součástí balení.

Dlouho jsem se snažil rozluštit co namená označování jednotlivých verzí této základní desky. Je to poměrně snadné desky se dělí na série A – F. Rozdíly těchto sérií jsou snadno dohledatelné na webu Zotacu. Rozhodl jsem se pro sérii A s napájecím zdrojem a wifi, této série jde sehnat i u nás několik verzí A-E, A-B a možná i další. Rozdíl je jediný a to v přiložené napájecí šňůře, verze E je evropská a verze B je britská zásuvka. Nakoupil jsem samozřejmě verzi A-E v brněnském Alfa Computeru, který ji měl skladem.

Zbývá doplnit ještě disky na RAID, ale ty ještě nakoupeny nejsou, prozatím mám vybrány WESTERN DIGITAL Caviar AV Green Power 1000GB. Jejich úsporné schopnosti vyapdají zajímavě, velká vyrovnánvací paměť je taky silným argumentem. Tak uvidíme jak budu spokojen, na discích ten výběr není tak velký a myslím ani rozhodující.

Mediální centrum s Zotac IONITX A-E 2.díl: Hardwarová instalace

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.