Novinky na lehokole

Jak jsem psal dříve, přestalo kolo jezdit, protože jsem zničil převodníky. To je teda první novinka, nádherné kliky Shimano LX. Které jsem namontoval na nové prodloužení rámu, mám asi opravdu netypicky dlouhé nohy. Naštěstí i s tímhle kluci z Azubu počítají. Abych to mohl sestavit, tak jsem musel ještě sehnat řetěz. Zkuste si sehnat tři stejné pokud možno dobré řetězy, ani by mě nenapadlo jaký to může být problém.

Následoval problém s přesmýkačem. Původní přesmyk Shimano Alivio neměl požadovaný rozsah a tak jsem mu musel trochu pomoct. První úprava spočívala ve vyhnuti jedné strany aby se řetěz dostal i na největší talíř (opravdu to nebylo dorazem). Tato nouzová úprava sice chvili fungovala, ale po první konzultaci v servisu jsem vylepšil o přesmyk Shimano Deore. Ani jsem nečekal kolik s tím bude problémů. Tak třeba lanka se vyrábějí prý jenom do dvou metrů a to bylo asi o 10 cm méně než bylo potřeba. Tak bylo potřeba změnit vedení bovdenu z vedení skrze ručku na předem přímo k přesmyku. Docela mě naštvalo když mi z kladky přesmyku začalo padat lanko. To se Shimanu moc nepovedlo. Protože jsem  s přesmykem jinak spokojen vyřešil jsem tenhle trabl kouskem reflexní samolepky. Prasečinka já vím.

Trochu naštván problémy pneumatik na mokrých kolejích a horším povrchu obecně jsem se rohodl, že před dovolenou se Slovinsku vyměním pláště.Najít kvalitní plášť na 20ti palcové kolo je fakt oříšek. Kluci v servisu mi našli v katalogu plášť Maxxis Hookworm a byla to láska na první pohled. Akorát jsem si blbec nevyzkoušel jestli se vejde na kolo a tak tam mám jenom ten přední. Zadní se nepopasoval se stavbou tlumiče, jaká škoda. Dozadu jsem teda pořídil Speedmax, se kterým mám dobré zkušenosti z klasiky Author. I Speedmaxovi jsem musel ustoupit odstraněním blatníku a pořízením chrániče na tlumič. Ta zadní stavba poskytuje opravdu hrozně málo místa.

Poslední úlovek který natlačím do článku jsou paraleogramové brzdy XT, které jsem sehnal za rozumnou korunu v aukci. To prosté slovo paraleogram označuje mechanismus, který zajišťuje aby špalek dosedal na ráfek rovně a ne do kruhu jako na klasických brzdách. Dobré je to k tomu, že brzdí lépe, opotřebovávají se rovnoměrně a není potřeba je tak často seřizovat. Na první pohled je to paráda, pravé zkušenosti povím až po prvních mrtvých špalících. I když myslím že už to moc lidí nezajímá a všichni pokukují po hydraulikách. I já pokukuju, ale na tohle kolečko je nenacpu, nemám navářky a vlastně ani chuť a peníze :-).

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.