Arduino poradna

Na této stránce bych chtěl shromažďovat odpovědi na vaše prosby o pomoc. Obzvláště v případech chyb, které se opakují a mohly by se stát ostatním.

Pokud chcete požádat o radu tak prosím uvádějte pokud možno verzi arduino desky, operační systém vašeho počítače a verzi arduino SW, který používáte. Zjednoduší to hledání příčiny.

  Váš email (vyžadováno)

  Váš problém

  Ahoj nevíš co znamená chybové hlášení:
  avrdude: stk500_getsync(): not in sync: resp=0×00
  Mám arduino uno R3 mi nechce uploadnout žádný program při uploadu se objeví tato chybová hláška.
  Obecně je tento problém způsoben tím, že arduino nenavázalo komunikaci s počítačem. Na boardu není co nastavovat a zbývá nastavení portu. Pokud používáš linux tak by mohl být problém i v instalaci, ale předpokládám, že používáš windows. Po připojení se virtuální port arduina objeví jako nejvyšší číslo. U mě třeba COM11 až třeba 13.

  Ve správě HW ho vidím jako zařízení FT232R USB UART. Po kliknutí na něj můžu v záložce Hardware jde zjistit který USB port aktuálně obsadil. Už se mi i při nějakých restartech stalo, že se posunul o číslo výš. Ale u mě se jedná o starší verzi, hott-adult-comics.com přesto si myslím že UNO je na tom v základu úplně stejně.
  Pokusy počítače o zahájení komunikace jsou vidět na desce jako problikávání diod. Pokud se tohle neděje tak je určitě problém v nastavení počítače.
  Druhá možnost je vada závaděcího programu v čipu, nebo vada čipu samotného. Tohle jde ověřit pomocí programátoru a pokud by vám nepomohlo výše uvedené tak se ozvěte a zkusíme to řešit dál.
  Doplněno 31.10.2014: Aktuálně se může jednat taky o falešný FTDI čip, který byl zničen/odpojen ovladačem od výrobce. Tuto chybu poznáte ve správci zařízení podle USB zařízení bez ovladačů s ID0000.
  Ahoj, našel jsem náhodou tuto tvou stránku a chci se Tě zeptat začínám s Arduinem. Mám si objednat Arduino Uno a nebo můžu rovnou Arduino mega? Jestli v tom není nějaký háček atd.
  Adruino Mega je o dost dražší, jiný háček v tom není. Pro začátek doporučuji koupit nějaké levné arduino, klidně nějaký klon. Na základní konstrukce je to dostačující a až se dostanete ke složitějším konstrukcím, tak budete mít jasno, co přesně potřebujete. Myslím, že nebudete ani potom litovat peněz utracených za levné arduino. Mega obecně nabízí výrazně víc vstupů, výstupů a taky větší prostor v paměti na programy. Osobně v naprosté většině konstrukcí vystačím se starším Arduino Duemilanove.
  Ahoj, mám takový dotaz,můžu nějakým způsobem dostat program z arduina zpět do počítače? Bohužel původní program se mi v počítači nějak poškodil a vím, že v arduinu je ale nemůžu najít příkaz, kterým ho nahrát zpátky. Děkuji za radu.
  Ahoj,to co potřebuješ, není bohužel úplně možné. Vysvětlím proč a kde jsou komplikace.

  Program píšeš v jazyce C. Ten je pro arduino strašně ukecaný a složitý, proto je před nahrátím zkompilován do formátu strojového kódu(příkazy asembleru, přímé instrukce procesoru). Program v této podobě je nahrán do arduina.
  A v této podobě jsi schopen ho dostat ven pomocí programátoru, třeba tinyISP. Bohužel pro tebe tento stažený kód není jednoduché číst a upravovat. Na to dostat z něj zpět kód v C taky existují nástroje, ale rozhodně to co vypadne nebude tvůj program, ale něco funkčně stejného. Tyto programy jsem nikdy nepoužíval, jmenují se disasemblery nebo dekompilery.
  Dál tě ještě upozorním na to, že Arduino má programovatelné pojistky, pokud jsou tyto naprogramovány, tak není možné programy z čipu číst vůbec.
  Asi jsem tě odpovědí nepotěšil, ale snad ti bude k užitku.

  1 thought on “Arduino poradna

  Leave a Reply

  Your email address will not be published.

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.