Archives

Na čem dělám 5.1.2020

Díl 1 z 3 v seriálu Na čem dělám

S novým rokem zkusím zase něco nového a to reportování na čem dělám. Hlavně pro sebe, abych viděl, jestli ty věci vlastně posouvám. Taky trochu, abych udržel pozornost na práci a nutilo mě to eliminovat ztráty času. Takže vítejte u souhrnu toho, do čeho jsem za první lednový týden hrábnul.

Domácí automatizace

Udělal jsem inventuru toho, co zvládnou existující hračky v naší domácnosti. Už jsem překonal fázi, ve které jsem považoval za použitelné centrum RaspberryPi s BigClown defult image. Zjistil jsem, že moje naska umí provozovat kontejnery a tak jsme svoje požadavky vzal za hezký use case na, kterém bych to doma mohl otestovat. Během pár hodin jsem skončil s funkčním řetězem MQTT-NodeRed-InfluxDB-Grafana. Fakt jsem koukal, že se to všechno chytlo prakticky na první šťouch, asi tu technologii miluju.

3D tisk

Při inventuře mě napadlo, že bych mohl napojit do MQTT i tiskárnu. To ale drbnete do jedné kostky a už se vezete. Plugin MQTT nejde nainstalovat, protože rPi jede v throtled modu. Proboha proč. Najdete slabé napájení. Když už děláte napájení, tak předěláte rovnou napájení osvětlení boxu. Když už šaháte do napájení osvětlení, tak ho napojíte na rPi. Nakonec zákonitě skončíte u předělávky elektroniky půlky boxu. Tiskárna se teď domluví s MQTT, světlo si rozsvítím na dálku. Příště jenom zapnout napájení tiskárny na dálku, detekce teplot po boxu a dostat co nejvíc elektroniky ven z boxu, ale to už zase plánuji a nereportuji.

Monitoring prostředí

Předchozí body byly součástí přípravy na monitoring vnitřního prostředí našeho bytu. První vlaštovka je tupě naklikaná ESP-8266 s espeasy, která posílá do automatizace teplotu, vlhkost, dvě velikosti prachových částic a jako bonus světelnou úroveň. To světlo jenom díky tomu, že foto odpor je součástí destičky na které jsem to nabastlil. Celé “fast and ugly”, ale jede to, posílá MQTT, ukládá se do InfluxDB a přijatelně grafuje v Grafaně.

Tak vypadá z pohledu prachových částic smažení topinek na sádle.
Použití sprejové kosmetiky je proti tomu docela čajíček, uvidíme co na to časem bude říkat VOC.
Nebo třeba zjištění, že LED žárovky po zahřátí trochu sníží jas.

Akvárko

Relé na časovači se mi speklo už před pár měsíci. Akvárium se tak přirozeně stalo prvním automatizovaným bodem přes MQTT. Chvíli mi zabralo to umotat v NodeRed, tak aby fungoval automatický časovač i tlačítko na Sonoff krabičce. Bohužel jsem ve svém bordelu už nenašel vodotěsný Dallas teploměr, jinak by akvárko už taky logovalo. On vyplave, až ho budu nejmíň čekat.

Industra LABS

Labs je sdílená dílna v prostorách Brněnské Industry a je to nejen můj největší kutilský projekt. Ve čtvrtek jsem otevřel jako vždy, ale nemohl jsem se moc zdržet. Tak jsem si jenom napálil jednu hru na laseru, předal řízení Šimonovi a zmizel.

Desková hra Palago

Ona stejně po vánocích nebyla návštěvnost nijak závratná. Stihl jsem ještě doplnil zásoby gumy na pálení razítek a ověřit jakou kleštinu máme vlastně na soustruhu, abych mohl objednat čtyř-čelisťovou.

Aktuálně jediná kleština co máme

Těsně nakonec úspěšného týdne mám ještě rozjednanou koupi největší mašiny v historii mého bastlení, ale o tom až někdy příště.

Kravinky na konec

Lego Rypadlo z vánoc bylo rozebráno zpět do “boxu úložného”, složení trvalo skoro den, pečlivá rozborka zhruba dopoledne. Tohle Lego fakt není pro slabochy 😀

Když to tak dávám do kupy tak si říkám, že mi tento pětidenní týden hezky hráblo. Znáte to v lednu jsou fitka narvaná. Tak uvidíme, jak dlouho mi to vydrží.

Na čem dělám 12.1.2020

Díl 2 z 3 v seriálu Na čem dělám

Pak jsou taky týdny jako tento. Stress level až na strop, tisíce rozhodnutí k provedení, šéf na pravidelné návštěvě v lokalitě a tak vůbec na tečku. Týden jsem zahájil homeofficem, což v reálu znamená stihnout práce jak jindy za 14 dni. Klid, dobré kafe a volné mravy mi svědčí víc jak kancelář. Dál už to bylo jenom horší.

Záchrana nasky

Hned po posledním reportu jsem začal s výměnou dalšího disku v NAS. Trošku mě děsí, že je to druhý disk co mi zdechl po zhruba dvou letech provozu. První byl mrtvý rychle a jeho reklamace byla překvapivě snadná. Ten aktuální nahlásil vadné bloky a warning na SMART. Tak uvidíme jak budou na reklamacích vstřícní tentokrát, ale proto kupuju WD Red, abych měl na výměnu trochu nárok.

Jako bonus jsem prošel několika dalšími fázemi souboje s multimediálními funkcemi. Výrobce zabil můj oblíbený video přehrávač Plex server. Snahy o použití defaultních funkcí selhaly, kvůli absurdní situaci okolo licencí kodeků. Dopracoval jsem se k řešení virtualizovaným linuxem prostřednictvím funkce “Linux station”. Proboha ta kravina zdechla po updatech a už jsem ji zpět nedostal. Tak znovu, kudy na to. Co třeba zabudovaná virtualizace a QVM předávání obrazu. Ha zrovna moje naska není vylistovaná v marketingových manuálech a QVM se sice zobrazí v menu, ale desktop nepřipojí. Už to věc asi vyhodím z okna. Jsem zatím líný střílet ticket na Qnap, ale asi se k tomu dokopu.

Domácí automatizace

Tady jsem narazil na první komplikace a ztrácející se signály v NodeRed, je to trochu rozčarování. Udělal jsem nějaký workarround, aby to poslal několikrát, ale budu muset dotestovat, co je tam špatně. Taky jsme trochu pohořel s kontejnery, které se mi po restartu poskládaly jinak na portech(po úvodních instalacích tam byly mezery po smazaných kontejnerech). Tohle mě taky úplně nenaplňuje jistotou.

Jako bonus se přidávají zcela zcestné hodnoty (chybové stavy senzorů -3000°C), které jsem v prvotním nadšení samozřejmě ještě neodfiltroval. Jednou sem taky zaznamenal smrt DTH22(teplota, vlhkost), na který zabral až restart. Přihodil jsem do systému ještě tlakoměr co mi tu dlouho ležel. Přehodil jsem to na trochu lepší desku, původní prcek špatně nesl zátěž prachového senzoru při startu. Za trest vyfasoval měření na balkonu 🙂

ESP8266, která se nesnese s prachovým senzorem

Ještě řeším, proč mi Grafana hezky grafuje, ale zobrazuje číselné hodnoty. Osy jsou správně, hodnoty sedí, ale min a max nevypíše a pointer na grafu hodnoty taky neví. Asi mám něco špatně při ukládání do DB.

Tuning rotopedu

Po vánoční dávce cukrů jsme jak slepí k houslím přišli k rotopedu. Darovanému koni na sedlovku nekoukej, musel jsem ho trošku modifikovat, protože je kratší než bychom potřebovali. Akce mě donutila najít cestu do Skořepky na přířez železa, proboha proč jsem to neudělal už dávno. To místo je boží a potřebuju stůl se svářečkou. Pak budu nezastavitelný.
Bez svářečky to skončilo pouze jedním jeklem, který jsem na kolegově frézce v Industra Labs provrtal spoustou děr s tou správnou roztečí. Miluju ty správné nástroje, broušené vráky, frézka místo roztřepané stolní vrtačky, pak ty špony tak parádně lítají. Ještě jsem vytisknul vložky, aby jekl moc neplandal v originálním profilu a můžu jezdit.

Industra Labs

Tento týden jsem čtvrteční otevíračku musel nechat na ostatní, protože rodinné důvody byly silnější. Dorazilo čtyřčelisťové sklíčidlo, hned jak dořešíme upínací desku se čtyřmi dírami, tak bude možné na soustruhu udělat zase pár operací navíc. Spoustu času a nervů mi bere velký stroj, který zatím budu odkazovat jako projekt Bigass. Něco tak velkého jsem nikdy neorganizoval a tak mám úroveň stresu někde 2m nad střechou. Do detailů půjdu až bude bydlet.

V neděli jsem dostal ještě příležitost se tam na chvíli ulejt. Tak jsem, krom úklidu strojů trochu polidštil jeden stůl, co nám tam dlouho stál zavalen hnusem.

Výběr telefonu

Šéf se mi pochlubil se svým postarším telefonem Fairphone a mě to nahlodalo jestli bych něco takového nechtěl jako další telefon. Při porovnávání parametrů a verze Androidu jsem našel ve svém telefonu finální důvod jej opustit. Už rok nedostává aktualizace ani bezpečnostní záplaty a tohle na mě platí. Navíc mě už delší dobu trápí slabá výdrž na baterky. Šťouchnul jsem do twitteru a už mám tipy co pořídit. Aktuálním vítězem je Nokia 7.2.

Z redakční pošty

Dorazila čínská kamera do auta 70mi Smart Dashcam pro. Z alíka jsem to objednal s odesláním z Polska, reálně to odeslali z Německa a za dva dny tu byla. Instalace byla trochu opruz, ale už nahrávám. Koupě to byla fakt dobrá, bohužel jsem byl líný stahovat a upravovat video. Kdyby vás to zajímalo tak koukněte na youtube, jsou tam toho tuny.

Na čem dělám 19.1.2019

Díl 3 z 3 v seriálu Na čem dělám

Tentokrát je začátek k vzteku. Projekt BigAss zanikl hned v zárodku, asi jsem to zakřikl. Měl jsem rozjednanou koupi fakt velkého CNC stroje a bohužel prodejce ucuknul. Několik bezesných nocí a pár dnů domlouvání transportu a umístění přišlo v niveč. Jedem dál a vracíme se k původnímu plánu jak přijít k nějakému CNC aspoň na dřevo.

Domácí automatizace

Na konci minulého týdne jsem umístil první venkovní sondu na balkon. Měření světla ukázalo nutnost dodělat radiační štít a trochu utlumit měření světla. Přesto, že je ho v zimě méně, tak stačilo na zahlušení senzoru. DHT22(teplota, vlhkost) za týden venku selhalo jenom jednou a bylo potřeba nod restartovat. Zatím z toho nedělám závěry. Vnitřní nod dostal pro srandu měření atmosférického tlaku, jenom proto, že mi ten senzor taky ležel doma. Akvárko po modifikacích spokojeně rozsvěcí i zhasíná. Musím tam dodat nějakou zpětnou vazbu, abych poznal, kdy startuje na první dobrou a kdy to zachrání další pokusy.

Industra Labs

Se Šimonem se nám podařilo doklepnout náš systém LabMan do prvních ostrých testů. Velké změny byly až do konce, ale jede a počítá. Zatím jsme opatrnější, tak lidem úplně neblokujeme spuštění, jenom pro případ, že by to beta test nepřežilo. Krabka má uvnitř Raspberry Pi ZeroW, čtečku čipových karet, OLED display, pípák, kapacitní tlačítko a relé na povolení laseru. Žije to na Python scriptu a serverová část je Šimonovým dílem. Zařízení se pravidelně hlásí a po přihlášení počítá členům čas pálení pro účtování. Po úspěšných testech nás čeká ještě převedení z prototypovacích desek na plošňáky. Dál jsou v plánu podobné klony pro všechny ostatní stroje, dveře a skříně v LABs. Tohle nás zabaví ještě na pár týdnů. Na čtyřčelisťovou kleštinu teď hledáme materiál na přírubu. Kdyby se vám někde válelo železné kolečko o průměru aspoň 125mm tak z 20mm plechu, tak dejte vědět.

Pokračujeme s výběrem CNC stroje, v Číně slaví nový rok a tak se s námi nikdo nechce bavit. narazili jsme na nějaké nedostatky vybrané varianty a tak bychom rádi prošlápli řešení ještě než to přijde. Snad to dobře oslaví a vrátí se do práce v dobrém rozmaru.

3D tisk

Krom radiačního štítu na venkovní nod jsem ještě tisknul kamarádovi díly na Prusa MK3S. Nechal si výtisk namotat na hlavu a při čištění ji zničil. 3D tiskaři ví, že když si zničí při 3D tisku 3D tiskem 3D tisknuté díly na své 3D tiskárně, tak je už nemůžou 3D vytisknout na své 3D tiskárně a musí oslovit jíného 3D tiskaře aby jim je vytisknul (LOL).

Taky jsem ještě jinému kamarádovi pomohl na dálku flashnout Repetier, bylo to složitější než jsem čekal. Když si nesedne verze Arduina a Repetieru, tak je docela problém po telefonu rozchodit avrdude a provést flash. Důvodem byla změna trysky z číny na originál E3D a to přineslo jiný termistor. To je pro nadšeného laika dost komplikace.

Z redakční pošty

Dorazil dvanáctikanálový řadič na ledky TLC5947, který jsem si objednal pod vlivem tohoto velmi chytrého videa o světelných instalacích https://www.youtube.com/watch?v=5SQt1f4PsRU Teď ještě uvidíme, kdy přijde čas ho otestovat a něco cool z něho vyrobit. Takhle vnikají ty moje šuplíkové zásoby. Ani se neptejte kolik jsem tento týden utratil na Aliexpressu. To raději zveřejním, že jsem za ten týden dal 80km na tom vytuněném rotopedu.